Aktuality‎ > ‎

Londýn za námi

přidáno: 29. 9. 2015 15:04, autor: Jiří Kopárek   [ Aktualizováno 5. 10. 2015 3:48 uživatelem Jan Weber ]


Den první

Vyrazili jsme od školy 27.9. v neděli přibližně v poledne. (Ani nevím proč, ale neviděli jsme plakat žádného z rodičů......;-)  ). Dobrá nálada vydržela poměrně dlouho, a to do doby, než nám ztuhly .........hýždě...


Do Caleis, kde jsme vjížděli na trajekt, jsme dorazili v noci před druhou hodinou. Všichni jsme bez problémů prošli pasovou kontrolou a měli hodinu a půl času do vyplutí. 


Děti získaly nový zážitek z plavby a my, učitelé, několik šedivých vlasů z hlídání padesáti blech v noci na palubě nad temným a studenými mořem...


Cesta z Doweru do Londýna rychle utekla a v 8 hodin  jsme se už procházeli v St Katharine Docks poblíž Toweru. 

V samotném Tower jsme pak strávili asi dvě a půl hodiny a prohlédli si anglické korunovační klenoty i krásnou sbírku královských brnění a zbroje. 


Další cíl, Tower Bridge, stojí hned vedle, a tak jsem tam hned vtrhli.


Celý den byl trochu unavený, protože jsme toho v noci moc nenaspali.

Zbytek dne jsme se procházeli. Naše nohy se ploužily po "Queen's walk". 

Na druhý břeh jsme přešli po Millenium Bridge a prošli Londýnským City. Celou dobu nám průběžně paní průvodkyně trpělivě sdělovala řadu zajímavostí.


Na místo srazu s ubytovateli jsme dorazili před 19 hodinou. Chvilku jsme dolaďovali rozdělení do rodin, ale pak to šlo ráz na ráz. Nějaký divný cizí lidi, co mluvili divnou řečí, od nás násilím odtáhli a odvezli naše Vaše poklady a zlatíčka..... ;-)  vše proběhlo hladce a všichni jsme spokojení....Den druhý - Windsor a Oxford

Ze "sraziště" jsme odstartovali v osm hodin. První byl na řadě Windsor, královský hrad. Královnu jsme nepotkali, ale zase jsme přihlíželi tradiční výměně stráží i s hudebním doprovodem. Mimo dalšího jsme se procházeli pokoji královské rodiny.


Po nákupu suvenýrů a různých blbůstek (proč ne, když něco stálo jen 1 libru) jsme rychle přejeli do Oxfordu. Byli jsme poučeni o životě studentů na zdejší univerzitě a prošli jsme kolem řady kolejí a dalších krásných staveb. Také jsme navštívili prostory, kde se natáčely některé scény z Harryho Pottera. 


Několik dětí už ví, kam půjdou na vysokou školu.


Den třetí
Ráno jsme se horko těžko prokousali přes zácpu a poprvé dorazili do školy děti ve dvou skupinách absolvovaly dopoledne s rodilými mluvčími.

Odpoledne jsme strávili v Greenwich. Našli jsme proslulý nultý poledník a navštívili Národní námořní muzeum.Pak jsme ještě stihli dojet k"Temžské bariéře", která si zahrála v řadě zvláště katastrofických filmů.Čtvrtek - den  čtvrtý

Dopoledne děti opět „speakovaly“ ve škole. Jako včera se vystřídaly u dvou učitelů. Zvláště Andrew dokázal zaujmout ty největší „lumpíky“. I on si naše děti oblíbil. Jeho slova, že kdybychom chtěli, tak by k nám na čas přijel učit, to jen potvrzovala. Je velká škoda, že pro školu by to bylo finančně neúnosné.


Protože nám dobře vyšly libry, tak jsme mohli dětem zajistit další zážitek. Koupili jsme DayTravelCard, celodenní jízdenku a po škole jsme pro přesun do nejstředovatějšího středu Londýna použili Underground – Metro. Vše proběhlo bez problémů i díky tomu, že nebyla špička.

 

         

Vystoupili jsme na stanici Westminster.

Okamžitě po výstupu na povrch jsme zírali z očí do oka, londýnského London Eye. Za zády nám bil Big Ben ve Věži královny Alžběty, která se tyčí vedle Parlamentu. Přesuny v padesáti lidech po centru Londýna by byly náročným úkolem i pro nejlepší ovčácké psy s tréninkem psychické odolnosti. Ale po každém světelném přechodu jsme se rozdýchali a pokračovali dál.

  

Postupně jsme dále viděli Parlament, Westminister Abbey, Sant  James Park, Buckingham Palace, Green Park, Picadilly Street a Circus. Došli jsme na Trafalgar Square.

   Pak následoval další zážitek díky celodenní jízdence – jízda pravým londýnským Double Deckerem, a to na běžné lince. Jízdu, která měla trvat 40 minut, jsme si nakonec díky „traffic jamu“ užívali skoro 2 hodiny, ale alespoň jsme si to dosyta vychutnali.
Pátek - den  pátý

Poslední den začal obvyklým srazem u autobusu. Tentokrát jsme si přinesli všechny svoje kufry a rychle vyrazili k Oku. Jako jedni z prvních návštěvníků skoro všichni nastoupili do prosklené kabinky a vznesli se nad Londýn. V té chvíli se splnila nejen přání dětí, ale opět se i více naplnily paměťové karty.


Po návratu z nebes do reality jsme se vydali k Britskému muzeu. Cestou jsme se stavili v Covent Garden. Na muzeum jsme si vyhradili 2 hodiny a byla z toho lekce o tom, jak je čas relativní. Někteří se nudili a vteřiny a minuty se jim vlekly jako týden před výplatou. Jiní, asi menšina, se snažili stihnout vše, co se jen dalo. I tak ale zvládli jen zlomek toho, co mohli, protože jejich čas letěl světelnou rychlostí. 

A následovala část programu, na kterou někteří, tady vlastně hlavně některé, netrpělivě čekaly.Ty nejnatěšenější před vchodem do Primark zaklekly do startovních bloků a těžko měřitelnou rychlostí vlétly mezi věšáky a stojany. 

Dalším cílem bylo obrovské a slavné hračkářství Hamleys na Regent Street. Půl hodina na pět pater plné zajímavých hraček některým nestačila.


Dál jsme se prošli do parku, povečeřeli a odpočinuli si. Popošli jsme k Oku a u krásných kulis čekali na příjezd autobusu. Londýnský vzduch měl na některé výrazný účinek. Duo Tereza a Tereza lehce zmutovalo a zmedvíkovatělo.


Během cesty zpátky byla znát únava, kterou si děti za týden nastřádaly. Hladina hluku klesla několikanásobně a polovina dětí usnula i na trajektu, což při první cestě nepřicházelo v úvahu.


K snídani nám řidiči připravili párky a k obědu jsme měli hamburgery.


....a těsně po čtvrté odpoledne jsme přistáli u školy a předali angličtější děti rodičům....

Celý pobyt včetně cest proběhl bez vážnějších problémů a děti vypadaly spokojeně.


Velké díky patří všem učitelům, kteří si na výjezd  s dětmi troufli a zvládli všechny náročnější chvíle i dlouhé dny plné programu, prohlídek a přesunů.
Comments