Aktuality‎ > ‎

Kroužek "Malý vědec" - květen

přidáno: 8. 6. 2015 4:03, autor: Jan Weber   [ aktualizováno 8. 6. 2015 4:32 ]
Během měsíce května jsme měli kroužek pouze dvakrát, ale i tak jsme stihli opravdu zábavné pokusy. Nejdříve jsme dokončili pokus s coca- colou a mlékem. Jak to dopadlo? Mléko nalité do coca-coly způsobilo její odbarvení. Všechno barvivo se usadilo na dně lahve a vypadalo to opravdu dost nepoživatelně. Nemohli jsme uvěřit tomu, že tohle pijeme. Z coca-coly po konečném přefiltrování zbyla čirá tekutina, jak vidíte na snímcích. Čemu jsme se ale divili ještě víc? Trochu jsme ochutnali a i bez barviva chutnala cola pořád stejně.

Láhve od coca-coly jsme pak použili k nafouknutí balónku horkým vzduchem. Na lahev jsme nasadili balónek, umístili jsme ho do prázdného hrnce, do nějž jsme nalili vařící vodu. Vzduch v láhvi se od vařící vody zahřál, zvětšil svůj objem a balónek se nafoukl.

Lahev od coca-coly jsme nakonec zdeformovali rychlou změnou teplot vody a balonek jsme použili k jeho propíchnutí. Že bychom mohli propíchnout balónek tak, aby nepraskl, to jsme vůbec netušili. Ale všem se nám to povedlo. Stačí jen vědět, jak na to.

Při posledním pokusu jsme pak "roztančili" rozinky v kádince s vodou. Potřebovali jsme k tomu jen trochu sody a octa.

Jak rozinky pěkně "tančily", vidíte na fotografiích.
Comments