Kroužek Malý vědec

Dobrý den všem, kteří mají rádi vědu. Pojďme se na chvilku podívat mezi nás – „malé vědce.“      

         V tomto školním roce jsme na kroužku „Malý vědec“ odhalili mnoho „záhad“ z oblasti fyziky a chemie. Dokonce jsme při provádění některých pokusů částečně zabrousili i do ostatních přírodovědných oborů.

     Zabývali jsme se vlastnostmi kapalin, optickými jevy v kapalinách, tlakem a tlakovou silou, zvukovými jevy atd.

      Např. jsme vyrobili tzv. „čínské mléko“. Víte, že když rozmixujeme vodu s olejem, vznikne bílá tekutina připomínající mléko?  Na první pohled ji od mléka nerozeznáte. Jen ji prosím Vás neochutnávejte.

      Zkoušeli jsme také, zda je pravda, že si můžeme stoupnout na balonky, aniž by pod námi praskly. Co myslíte? Jde to? Ano jde. Jen musíte vědět, jak na to.

      Zahráli jsme si i v „orchestru.“ Pomocí našich šikovných prstíků, jsme rozezvučeli skleničky. Do skleničky jsme dali trochu vody a kroužili jsme prstem po okraji skleničky. Když se nám to povedlo všem najednou, měli jsme ve třídě orchestr, protože každá sklenička měla jiný tón.        

      Pobavili jsme se také při „bublinkové show“.

      Dále jsme zkoušeli účinky magnetické síly na dálku, měřili jsme hustotu látek, vyráběli jsme loďku a periskop.

     Moc se nám líbila výroba píšťalky z obyčejných plechovek. Neméně zábavné bylo, když jsme vyráběli Archimedův koktejl nebo lávovou lampu.

   Zkusili jsme také, co se stane se zelím, když ho ponoříme do obarvené vody. A moc jsme se divili, když se nám podařilo postavit vajíčko na špičku.

   Několik pokusů máme ještě před sebou, ale to zase až příště.

   Na to, co všechno se nám už povedlo, se můžete podívat na fotografiích níže.

Eliška Vitvarová, 4. tř 

NOVÉ

Během měsíce května jsme měli kroužek pouze dvakrát, ale i tak jsme stihli opravdu zábavné pokusy. Nejdříve jsme dokončili pokus s coca- colou a mlékem. Jak to dopadlo? Mléko nalité do coca-coly způsobilo její odbarvení. Všechno barvivo se usadilo na dně lahve a vypadalo to opravdu dost nepoživatelně. Nemohli jsme uvěřit tomu, že tohle pijeme. Z coca-coly po konečném přefiltrování zbyla čirá tekutina, jak vidíte na snímcích. Čemu jsme se ale divili ještě víc? Trochu jsme ochutnali a i bez barviva chutnala cola pořád stejně. 


Láhve od coca-coly jsme pak použili k nafouknutí balónku horkým vzduchem. Na lahev jsme nasadili balónek, umístili jsme ho do prázdného hrnce, do nějž jsme nalili vařící vodu. Vzduch v láhvi se od vařící vody zahřál, zvětšil svůj objem a balónek se nafoukl. 

Lahev od coca-coly jsme nakonec zdeformovali rychlou změnou teplot vody a balonek jsme použili k jeho propíchnutí. Že bychom mohli propíchnout balónek tak, aby nepraskl, to jsme vůbec netušili. Ale všem se nám to povedlo. Stačí jen vědět, jak na to. 

Při posledním pokusu jsme pak "roztančili" rozinky v kádince s vodou. Potřebovali jsme k tomu jen trochu sody a octa. 

Jak rozinky pěkně "tančily", vidíte na fotografiích.
V pátek 24.4. jsme na kroužku pozorovali, co se stane, když do coca-coly přidáme mléko. Průběh reakce coly a mléka můžete vidět na fotografiích. Konečný výsledek pak bude vidět až následující kroužek.

Poté jsme začali vyrábět domácí modelínu z mouky, soli, vody a potravinářského barviva. Na to jsme se moc těšili už několik hodin. Práce to byla těžká. Správně zpracovat "těsto" nebylo vůbec lehké. Moc nás to ale bavilo a hodně jsme si u toho vyhráli. Dostatečné množství modelíny jsme si odnesli i domu.
10.4. a 17.4. jsme pokračovali ve výrobě kaleidoskopů. Potřebovali jsme starou papírovou krabici, barevné korálky a zrcadlovou fólii. Práce to byla hodně náročná, ale s výsledkem jsme byli všichni moc spokojeni. Korálky uvnitř kaleidoskopu vytvářely krásné barevné obrazce. Zbylo nám ještě trochu času, a tak jsme se pustili do výroby "Nenewtonovské kapaliny", která se chová opravdu zvláštním způsobem. Není to ani pevná látka, ani kapalina. Když jsme ji mačkali prsty, tak tuhla. Jakmile jsme ale přestali, byla to zase kapalina. "Patlání se" v této kapalině-nekapalině, nás moc bavilo a hezky jsme si u toho odpočinuli po náročné práci na kaleidoskopech.

Na konci března (20.3.) jsme na kroužku pokračovali v práci s kelímky. Vyrobili jsem kelímkové telefony. Zkoušeli jsme telefonovat na různé vzdálenosti a s různými kelímky. Některé telefony fungovaly dobře, jiné měly asi špatný "signál". Každopádně jsme si u toho užili spoustu legrace. Když jsme provolali všechny volné jednotky, pustili jsme se do práce na kaleidoskopech. Jak se nám povedly, uvidíte příště.
13.3. jsme přišli na kroužek vybaveni velkým množstvím prázdných kelímků od jogurtů.  Použili jsme je ke zkoumání statické elektřiny. Nejdříve jsme z kelímků vyrobili „elektrostatický vysavač“, kterým jsme pak vysáli koberec a pohovku v naší družině.  Z dalších kelímků a brček jsme sestavili tři „detektory elektrického náboje“.  Na první detektor jsme použili proužky z igelitových pytlíků, na druhý proužky z alobalu a na poslední proužky z ubrouskového papíru. Pak už jsme jen zelektrovali skleněnou tyč  a plastové pravítko a zkoumali, jak statická elektřina funguje.20. února jsme dostali po obědě chuť ještě na něco sladkého. Paní učitelka měla sáček bonbonů. Nám se ale zdály moc malé, tak jsme si je pomocí brčka trochu "nafoukli" ve sklenici od zavařeniny. A abychom neměli sladkého málo, ještě jsme si uvařili karamelová lízátka.

Než lízátka ztuhla, vyrobili jsme "sloní pastu" a z popela jsme nechali vyrůst "faraonova hada." Ten náš ale připomínal spíše nějakou prehistorickou příšerku.


Na začátku ledna jsme začali pracovat na výrobě octových raket z pet láhví. Když jsme vyrobili i dostatek „výbušniny“ k jejich odpálení, vydali jsme se na školní zahradu. Přes počáteční problémy rakety nakonec vzlétly vzhůru. Bohužel se nám nepodařilo natočit video, ale určitě ho ještě dotočíme.

6. února jsme ze starých CD a balónků sestrojili vznášedla. To nám šlo docela rychle. Když jsme si s nimi dostatečně vyhráli, měli jsme tak velkou žízeň, že jsme si ještě umíchali Archimédův koktejl. Koktejly vypadaly skvěle, ale pít se bohužel nedaly.13. února jsme si předali vzkazy napsané tajným písmem a namalovali neviditelné obrázky. Museli jsme být hodně trpěliví, ale nakonec jsme všechny tajné vzkazy rozluštili.

Comments